İpotekli Kredi

Bankalar aracılığı ile alınabilen krediler arasında ipotekli kredi de bulunur. Birçok kredi türü vardır ve bu kredilerin verilme koşulları farklılık gösterebilir. Bazı kredilerde banka bir teminat aramaz. Online olarak mobil uygulamalar üzerinden verilebilen kredilerin yanı sıra banka şubelerine gidilerek alınabilen krediler de bulunur.

Teminatlı kredi olarak da bilinen ipotekli kredi için banka müşterisinden vereceği krediye karşılık olarak bir teminat ister. Bu teminat bir gayrimenkul olabileceği gibi araba gibi mallar da olabilir. Gayrimenkul olarak genellikle ev ya da dükkân üzerine ipotek uygulanırken ekspertiz işlemine de gerek duyulur.

Ekspertiz adı verilen uygulamada banka ipotek koyacağı gayrimenkulün piyasa değerini resmi olarak belirlemek ister. Bundan dolayı da eksper gönderir. Başvuru sahibinin üzerine olması gereken gayrimenkulün satış bedeli anlaşıldıktan sonra belli bir oranda banka kredisi kullanılabilir. Bankaların kredi verme miktarları ipotek konulan gayrimenkulün satış bedelinin genellikle %80’i üzerinde temellenir. Bu noktada net bir rakam vermek isabetli olmaz. Zira her banka, sağlayacağı kredi koşullarına ilişkin şartları, hükümleri ve prosedürü kendi tasarrufu doğrultusunda belirler. Bu nedenle, ilgili bankaya şubeleri aracılığı ile müracaat edebilir ve ipotekli krediye ilişkin söz konusu bankanın uyguladığı prosedürü öğrenebilirsiniz. Kendi içinde birçok avantaja sahip olan ipotekli kredi, uygulamada tapu karşılığı kredi veya teminatlı kredi olarak bilinir.

Tıkla Ara!