Tapu Karşılığı Kredi

Evinizi teminat olarak göstererek kredi başvurusu yapılabileceği gibi arsanızda teminat olarak göstererek tapu karşılığı kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için bazı şartlar gereklidir. Bunların başında düzenli ve belirli bir gelirinizin olması bulunur. Özellikle bankalar kredi başvuru sürecinde yapılacak araştırmalarında istihbaratınızın da olumlu çıkması gereklidir. Kredi kullanacak kişiler gerçek kişiler olmalıdır. Ayrıca hayat sigortası yaptırılması talep edilir. Kredi limiti ise gayrimenkul ekspertiz değerinin yüzde 75’i kadar olacaktır.

Arsa İpoteği Karşılığı Kredi Özellikleri

36 ay vadeli olarak kullanılan bu kredi kullanımlarında da bazı masraflar bulunur. Bunlar arasında kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti yer alır. Kredi başvurularında nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesinin hem aslı hem de fotokopisi gereklidir. Kredi başvurusu yapacak birey emekli ise ayrıca emekli kimlik belgesi de arsa ipoteği karşılığı kredi kullanımlarında talep edilir. Gelir durumunu gösteren belge ve maaş bordrosu da istenen diğer evraklar arasında yer alır.

Bankalar bireylerin bu alanda kullanabilecekleri kredi tutar aralığı belirler. Bu tutarlara göre vade ve faiz oranları belirler. En uygun ödeme planlarını seçerek ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilir. Normalde bankalar ihtiyaç kredisi kapsamında belirli limitlerde kredi kullandırıyor. Gayrimenkuller üzerinden teminat gösterildiğinde ise daha yüksek rakamlarda kredi kullanımı söz konusu olabiliyor. Ödeme planında da kendi gelirinize göre planlamalar yapılabilir. Arsa ipoteklerinde sunulan faiz oranları da diğer kredi türlerine göre düşük aralıklarda olacaktır.”

Tıkla Ara!